Jazz For James

Jazz For James post thumbnail image

Dzisiaj będzie krótko, ale obiecuję że bardzo do rzeczy.

Są tu jacyś fani jazzu? Ja z ręką na sercu przyznaję, że ciężko mi przychodzi słuchanie go. Próbuję kilkakrotnie, z różnymi wykonawcami. Odpalałem Stanisława Soykę i zachwycałem się tymi aranżami, ale nic mi nie zostawało w głowie. Przesłuchiwałem „Duets II” Tony’ego Bennetta, nie byłem w stanie znaleźć złego słowa na te utwory, ale… znowu nie zapamiętałem nic. Co jest do cholery ze mną nie tak?

Żadnego koncertu jazzowego na żywo jeszcze nie miałem szansy widzieć. A od wielu znajomych, słyszę że to jest totalna magia i inny świat. I dlatego żałuję, że nie znajdę czasu 15 czerwca, bo jest w Warszawie okazja żeby tego znakomitego jazzu posłuchać. Ale wy możecie iść, i możecie jeszcze przy okazji komuś pomóc!

Kojarzycie może Agę Zaryan? Jedna z czołowych polskich wokalistek jazzowych, której albumy rozchodzą się w nakładach minimum złotych (a album koncertowy z 2008 pokrył się aż czterokrotną platyną!), która ma także wielkie serce. To z jej inicjatywy w dniu 15 czerwca, w warszawskim klubie Szósta Po Południu odbędzie się charytatywny koncert Jazz For James.

jazz_for_james

Kim jest James, dla którego zagrają i zaśpiewają Aga Zaryan i sam wielki Michał Urbaniak (tego pana – mam nadzieję – nie muszę wam przedstawiać)? Dobre pytanie. James Wachira, urodzony w 1984 w Kenii, stracił oboje rodziców w wyniku walk międzyplemiennych. James i jego trzy siostry zostali osieroceni. Z dnia na dzień młody chłopak musiał stać się głową rodziny. Imając się najróżniejszych prac starał się łączyć koniec z końcem. James jednak od zawsze wiedział, że jedyną szansą na przetrwanie dla niego i dla jego rodziny jest ukończenie studiów. Niestety nie był w stanie samodzielnie opłacić drogiego czesnego ani kosztów nawet skromnego wiktu i opierunku. Rękę do niego wyciągnęli Tomasz i Inez Sudrowie z Fundacji Watu kwa Watu w Kenii, a przez nich historię Jamesa poznała Aga Zaryan, która postanowiła czynnie włączyć się w pomoc chłopakowi.

Aga Zaryan zorganizowała już dwa koncerty charytatywne w celu zebrania środków do ukończenia edukacji Jamesa. Dla chłopaka zagrali już m.in. Natalia i Paulina Przybysz (bardziej znane jako siostry Sistars), Mika Urbaniak, Stanisław Soyka i Urszula Dudziak. Obecnie do ukończenia studiów Jamesowi zostały już tylko 3 semestry – poprzednie dwa i pół roku studiów zostały ufundowane właśnie dzięki koncertom zorganizowanym przez Agę Zaryan.

Ja tego dnia nie dam rady pojawić się posłuchać kawału dobrej muzyki – a chciałbym. Ale jeśli wy nie macie pomysłu na niedzielne popołudnie – to spotkajcie się w słusznej sprawie! 15 czerwca, klub Szósta Po Południu (ul. Szpitalna 5) w Warszawie! Szczegóły wydarzenia na facebookowym evencie.