2016 – rok płyt z zaskoczenia

2016 – rok płyt z zaskoczenia post thumbnail image

Długie zapowiadania, single wydawane raz za razem, trasa koncertowa i wreszcie huczna premiera. Tak zwykle wygląda wydawanie albumów. Jednak ta sytuacja zdaje się nieco zmieniać. Bowiem w 2016 roku wielu artystów postanowiło olać ten schemat i wydać nowe krążki… nie mówiąc o nich w ogóle, lub mówiąc bardzo niewiele. W Polsce również wykorzystano ten patent. Kto to był? Komu to wyszło na dobre, a komu niekoniecznie? Kto o nowym albumie coś wspominał, a kto nie mówił nawet słówka? Oj, naprawdę sporo było tego w 2016.

antiRihanna – ANTi
ILE WIEDZIELIŚMY? W 2015 ukazały się 3 single zwiastujące nowy materiał, jednak żaden nie mówił wprost o nowym albumie Rihanny.  W październiku tego samego roku poznaliśmy tytuł oraz okładkę – wciąż bez żadnej daty premiery. W listopadzie rozpoczęła się kampania promocyjna „ANTIdiary” wspierana przez Samsung. Koncern został sponsorem trasy koncertowej, która została wtedy zapowiedziana na 2016 rok. Sama Rihanna dopiero 25 stycznia 2016 roku ogłosiła zakończenie prac nad albumem, wciąż nie podając konkretnej daty wydania. 27 stycznia ukazał się nowy singiel Work z udziałem Drake’a.
KIEDY? 28 stycznia 2016 album został udostępniony do ściągnięcia za darmo przez Tidal. Następnego dnia uruchomiono sprzedaż na iTunes i dystrybucję w pozostałych streamingach, a 5 lutego ukazała się fizyczna wersja.
EFEKT? W ciągu ciągu 14 godzin od premiery album odsłuchano na Tidalu ponad 13 milionów razy. Po dwóch dniach album uzyskał w Stanach status platynowej płyty (ostatecznie sprzedaż dała certyfikat podwójnej platyny). W Kanadzie i Wielkiej Brytanii płyta uzyskała status złotej. W ciągu 7 tygodniu od premiery album odsłuchano na Spotify 275 milionów razy.

life-of-pabloKanye West – The Life Of Pablo
ILE WIEDZIELIŚMY? Zasadniczo… wszystko i nic. Kanye w ciągu całego 2015 kilkakrotnie zmieniał tytuł (były m.in. So Help Me God i SWISH), tracklistę (wypuszczone w 2015 roku single, w tym jeden z udziałem samego Paula McCartney’a nie promowały konkretnej płyty) i cały koncept nadchodzącej płyty. Niezdecydowanie artysty często brało górę, media i fani co chwile dostawali sprzeczne informacje. Na początku lutego 2016 artysta zdecydował się na tytuł The Life Of Pablo. 11 lutego raper zaprezentował swoją kolekcję ubrań, podczas której słyszeliśmy utwory z albumu. Konkretnej daty wydania wciąż nikt nie potwierdził.
KIEDY? 14 lutego 2016 album ukazał się na Tidalu i przez półtora miesiąca dostępny był wyłącznie tam. Nawet po udostępnieniu album ulegał modyfikacjom – Kanye dodawał nowe piosenki i zmieniał melodie. 1 kwietnia album został udostępniony na inne serwisy streamingowe oraz do zakupu na stronie internetowej rapera. Do dziś nie ukazała się żadna wersja fizyczna, a Kanye takowej nie planuje.
EFEKT? Album dopiero po pierwszym kwietnia był notowany na listach sprzedaży, ale od razu wskoczył na pierwsze miejsce Billboardu. Za to już po premierze był bardzo dobrze oceniany przez krytyków, wiele portali i pism muzycznych uznało go za jeden z najlepszych krążków 2016 roku.

untitledKendrick Lamar – Untitled Unmastered
ILE WIEDZIELIŚMY? Zupełnie nic. W marcu rok wcześniej Kendrick Lamar wydał album To Pimp a Butterfly i nic zapowiadało nowego albumu. Jednak na początku marca osoby z otoczenia rapera dawały do zrozumienia, że „niedługo możemy oczekiwać czegoś nowego”.
KIEDY? 4 marca 2016 kompilacja Untitled Unmastered, zawierające niepublikowane wcześniej dema utworów, trafiła na serwisy streamingowe i do zakupu na iTunes. 11 marca wydano wersję CD.
EFEKT? Untitled Unmastered zadebiutowało na pierwszym miejscu Billboardu.

lemonadeBeyonce – Lemonade
ILE WIEDZIELIŚMY? 6 lutego 2016 roku ukazał się nowy singiel Beyonce – Formation. Mając w pamięci, że 3 lata wcześniej artystka wydała płytę Beyonce bez żadnych zapowiedzi, można było się domyślać, że już niedługo dostaniemy nowy album. Artystka i osoby z nią związane jednak milczały. Następnego dnia ogłoszono światową trasę koncertową promowaną singlem. Na 23 kwietnia ogłoszono tajemniczą premierę – w telewizji HBO mieliśmy zobaczyć Lemonade, promowane artystką. Do samego końca nie było jasne, czym konkretnie Lemonade ma być – chociaż łatwo było się tego domyślić.
KIEDY? Wyemitowane 23 kwietnia 2016 na antenie HBO Lemonade okazało się albumem wizualnym. 12 nowych utworów zostało połączone w ponad godzinny film. Tego samego dnia Lemonade – w wersji audio oraz wideo – trafiło na Tidal, następnego dnia było dostępne do kupienia na iTunes i stronie artystki. 6 maja album ukazał się na CD i DVD, a Tidal do dziś ma wyłączność na streaming albumu.
EFEKT? Numer 1 w piętnastu krajach na całym świecie. Złota Płyta w Polsce, Belgii i Nowej Zelandii. Platynowa Płyta w USA (debiut na pierwszym miejscu Billboardu), UK, Kanadzie i Australii.

mooon-shaped-poolRadiohead – A Moon Shaped Pool
ILE WIEDZIELIŚMY? Kiedy 1 maja wszystkie profile social-media zespołu zostały wyczyszczone ze wszelakich danych, media i fani zapadli w istną histerię. 3 maja ukazał się nagle nowy singiel Burn The Witch wraz z teledyskiem, 3 dni później kolejny Daydreaming, po którym dostaliśmy to najważniejsze info – za dwa dni nowy album. Nie znaliśmy jednak żadnych szczegółów, chociażby jego tytułu.
KIEDY? Album zatytułowany A Moon Shaped Pool ukazał się w formie cyfrowej (iTunes, Google Play, Tidal, Apple Music) w dniu 8 maja 2016. 17 czerwca ukazał się w formie fizycznej (CD oraz winyl), tego samego dnia trafił do odsłuchu na Spotify.
EFEKT? Podium list sprzedaży w niemal całej Europie i Ameryce (Złota Płyta w UK, Kanadzie i Francji) i bardzo wysokie oceny krytyków muzycznych.

blondeFrank Ocean – Endless oraz Blonde
ILE WIEDZIELIŚMY? To, że kiedyś na pewno wyjdzie. Raper od 2013 roku pracował nad nowym albumem, ale data premiery Boys Don’t Cry – bo tak pierwotnie miał być zatytułowany – była nieustannie przesuwana. Według słów samego zainteresowanego, prace były „prawie zakończone” już… w kwietniu 2014. Wiadomo było, że nad materiałem razem z Frankiem dłubią m.in. Pharrell Williams, Danger Mouse i Tyler The Creator.
KIEDY? Dostaliśmy aż 2 zupełnie nowe, odmienne od siebie projekty. 19 sierpnia 2016 – bez wcześniejszych zapowiedzi – ekskluzywnie na Apple Music ukazał się Endless – video album, który ukazał się jako dopełnienie umowy artysty z wytwórnią Def Jam. Następnego dnia Frank wydał własnym sumptem pełnoprawny album Blonde.
EFEKT? Oba projekty dostały bardzo dobre noty od krytyków i branży muzycznej, a album Blonde dotarł na podium list sprzedaży w 11 krajach. Endless z racji swojej formy dystrybucji nie było notowane w zestawieniach sprzedaży.

forever-childAgnieszka Chylińska – Forever Child
ILE WIEDZIELIŚMY? Pierwsze zapowiedzi nowego albumu Chylińskiej były już w marcu 2014, kiedy to ukazał się singiel Kiedy przyjdziesz do mnie, a Agnieszka przebąkiwała, że pracuje nad nowym materiałem. Jednak im dalej biegł czas, tym coraz mniej o nowej muzyce się dowiadywaliśmy. Agnieszka zajęła się na dobre jurorowaniem w telewizyjnych show i macierzyństwem.
KIEDY? 30 września 2016 album Forever Child bez najmniejszego ostrzeżenia wskoczył na półki empików, a w internecie i radiostacjach zaczął hulać nowy singiel Królowa Łez.
EFEKT? Płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu OLiSu i bardzo długo nie schodziła ze szczytu (w notowaniu jest do dzisiaj), tylko na krótko detronizowana przez albumy Kultu i Fisz Emade. Krążek uzyskał status Platynowej Płyty.

the-stageAvenged Sevenfold – The Stage
ILE WIEDZIELIŚMY? Zupełnie nic. Zespół przez kilka miesięcy unikał mediów i nie udzielał żadnych informacji o nowym materiale. Na 28 października zespół zapowiedział internetową relację na żywo na Facebooku, nie zdradzając jej celu.
KIEDY? 28 października 2016 podczas ogłoszonej relacji live, zespół zagrał w całości nowy album The Stage i ogłaszając, że jest już dostępny na wszelkich platformach cyfrowych do przesłuchania i kupienia.
EFEKT? Krytycy muzyczni pochwalili nowy kierunek muzyczny zespołu, który na nowym albumie stał się bardziej progresywny, a album trafił na 4 miejsce Billboardu.

marmurTaco Hemingway – Marmur
ILE WIEDZIELIŚMY? 5 lipca Taco wydał nowy singiel Deszcz na betonie i potwierdził, że album nazwany Marmur ukaże się już jesienią. Zapowiedziano też w związku z tym trasę koncertową, która sprzedawała się na pniu. Wcześniej Taco podkręcił apetyt słuchaczy i wydał EPkę Wosk, na której nie znaleźliśmy wcześniej zaprezentowanego singla. Raper zapewnił, że prace nad nowym albumem wciąż trwają. Poza tym, nie podano żadnych dalszych szczegółów, ani choćby konkretnej daty.
KIEDY? Album Marmur pojawił się do darmowego pobrania ze strony Taco w dniu 3 listopada 2016. 2 grudnia nakładem Asfalt Records album wyszedł w wersji fizycznej.
EFEKT? Na OLiS album dotarł do trzeciego miejsca. Wytwórnia nie podała natomiast informacji, ile razy Marmur został pobrany za darmo. Wiele serwisów i czasopism uznało krążek rapera za jeden z najlepszych albumów 2016.

we-got-it-from-hereA Tribe Called Quest – We Got It from Here… Thank You 4 Your Service
ILE WIEDZIELIŚMY? Wydany w 1998 The Love Movement miał być ostatnim albumem grupy, a sami członkowie wielokrotnie powtarzali, że nic nowego nie planują – nawet mimo tego, że w ciągu tych wielu lat przerwy zdarzyło się sporo występów na scenie (m.in. podczas trasy Kanye Westa w 2013 roku oraz u Jimmy’ego Fallona w 2015). Dodatkowo, śmierć Phife Dawga w marcu 2016 zdawała się przekreślać jakiekolwiek szanse na nowy materiał rapowego kolektywu.
KIEDY? Bez jakichkolwiek domysłów i plotek, nakładem Epic Records 11 listopada 2016 ukazał się krążek zatytułowany We Got It from Here… Thank You 4 Your Service.
EFEKT? Płyta, mimo mieszanych recenzji, zadebiutowała na pierwszym miejscu Billboardu, a wiele portali muzycznych wsadziło ją na swoje listy najlepszych albumów 2016 roku.

Sposób promocji w wielu przypadkach ten sam, a efekty bardzo różne. Nie ma też co ukrywać, że w sile wydania albumu z zaskoczenia liczy się również nazwisko – Beyonce i Rihanna sprzedadzą więcej płyt niż Avenged Sevenfold, nawet jeśli ci drudzy wydaliby lepszy materiał. Ale na pewno jest to pomysł na oszczędzenie kosztów przy tradycyjnej promocji i bardzo niezawodny sposób na krótkie zawładnięcie internetem i mediami muzycznymi. Ilu artystów i zespołów skorzysta z tego patentu w tym roku? Bo jest już na co czekać w 2017.